Borelioza objawy i skutki

Borelioza to poważna choroba, której objawy i skutki nie powinny zostać zlekceważone. To infekcja przenoszona głównie przez kleszcze, ale również przez muchy końskie, meszki, a także komary.

Wczesne objawy obejmują wysypkę z rumieniem wędrującym, której mogą towarzyszyć zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne lub reumatologiczne po kilku tygodniach lub miesiącach. Rozpoznanie jest przede wszystkim kliniczne we wczesnym stadium choroby. Lecz badania serologiczne mogą pomóc w rozpoznaniu powikłań sercowych, neurologicznych i reumatologicznych, które pojawiają się w późniejszym okresie choroby.

Chorobę z Lyme (bo tak też nazywana jest borelioza) odkryto w 1976 roku, a alternatywna nazwa powstała z powodu bliskiej koncentracji zachorowań w Lyme w Connecticut. Borelioza jest obecnie najczęściej zgłaszaną chorobą kleszczy w Stanach Zjednoczonych. Według literatury, obserwuje się w 49 stanach, ale więcej niż 90 procent przypadków występuje się w stanach: Maine, Wirginia, Wisconsin, Minnesota i Michigan. Na zachodnim wybrzeżu większość przypadków wykrywa się w północnej Kalifornii i Oregonie. Borelioza występuje również w Europie, byłym Związku Radzieckim, Chinach i Japonii. Początek następuje zwykle latem i wczesną jesienią. Większość pacjentów to dzieci i młodzi dorośli, mieszkający głównie na gęsto zalesionych obszarach.

Nieleczona Borelioza Objawy Po Latach

Nieleczona borelioza może przybrać niepokojące objawy po latach. To między innymi poty, gorączka, dreszcze, osłabienie organizmu czy też spadek masy ciała. Do tego dochodzą objawy mięśniowo-stawowe w postaci bólu ścięgien oraz mięśni, obrzęków i sztywności stawów oraz sztywności karku.

W Stanach Zjednoczonych głównym rezerwuarem Borrelia wśród zwierząt i preferowanym żywicielem kleszcza czarnogłowego w fazie nimfalnej i larwalnej jest chomik białonogi. Jelenie są żywicielami dorosłego kleszcza i nie tolerują Borrelia. Inne ssaki (takie jak psy) mogą być przypadkowymi żywicielami i mogą rozwinąć boreliozę. W Europie dojrzałe płciowo roztocze pasożytują na owcach.

Krętek borrelii wnika w skórę w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Po 3–32 dniach organizmy migrują lokalnie w skórze wokół miejsca odsysania i rozprzestrzeniają się przez układ limfatyczny, powodując regionalną adenopatię lub rozprzestrzeniają się z krwią na narządy lub inne obszary skóry. Rumień wędrujący (odpowiedź zapalna) rozwija się przed wystąpieniem odpowiedzi przeciwciał na zakażenie (tj. poprzedza serokonwersję).

Choroba z Lyme ma trzy etapy, z których należy wyszczególnić: wczesną lokalizację, wczesne rozpowszechnienie oraz późne stadium. Wczesne i późne stadia są zwykle bezobjawowe.

Objawy boreliozy u ludzi zdjęcia

Objawy boreliozy u ludzi dobrze prezentują i uwidaczniają nasze zdjęcia. Pierwszym objawem choroby z Lyme jest rumień wędrujący, jej główny objaw kliniczny. Objawia się u co najmniej 75 procent pacjentów i zaczyna się jako czerwona plama lub grudka w miejscu ukąszenia przez kleszcza, zwykle na proksymalnej kończynie lub tułowiu (zwłaszcza na udach, pośladkach lub pod pachami), między 3 a 32 dniem po ukąszeniu przez kleszcza. Z uwagi na to, że nimfy kleszczy są tak małe, większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że zostały ugryzione.

Obszar ten rozszerza się, często z oczyszczeniem między środkiem a obrzeżem. Przypomina oko byka o średnicy około 50 cm. W środku może rozwinąć się ciemny rumień, który może być gorący w dotyku i twardy. Bez leczenia rumień wędrujący zwykle ustępuje w ciągu 3-4 tygodni.

Zmiany krótkotrwałe mogą objawiać się ustąpieniem rumienia wędrującego. Nie występują uszkodzenia błony śluzowej. Widoczne nawroty zmian rumienia wędrującego po leczeniu są spowodowane ponownym zakażeniem, a nie nawrotem, ponieważ genotyp zidentyfikowany w nowej zmianie różni się od pierwotnego zakażonego organizmu.

Nieleczona borelioza skutki uboczne

Nieleczona borelioza może przynieść nieprzyjemne skutki uboczne. Objawy wczesnych zmian rozsianych pojawiają się kilka dni lub tygodni po wystąpieniu zmiany głównej, kiedy bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Wkrótce po tym wystąpieniu u części nieleczonych pacjentów pojawiają się liczne, zwykle mniejsze, pierścieniowe zmiany skórne bez centralnego zgrubienia.

U pacjentów rozwija się również neuromialgiczny, grypopodobny zespół. Charakteryzuje się złym samopoczuciem, zmęczeniem, dreszczami, gorączką, bólem głowy, sztywnością karku, bólami mięśni i bólami stawów, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni. Ponieważ objawy są często niespecyficzne, w przypadku braku rumienia wędrującego diagnoza jest czasami błędnie diagnozowana. Na tym etapie rzadko występuje ciężkie zapalenie stawów. Mniej powszechne są bóle krzyża, nudności i wymioty, zapalenie migdałków, obrzęk węzłów chłonnych i splenomegalia.

Objawy są sporadyczne i zmienne, ale złe samopoczucie i zmęczenie mogą trwać tygodniami. U niektórych pacjentów pojawiają się objawy fibromialgii. Wygojone zmiany skórne mogą pojawić się ponownie w łagodniejszej postaci, czasami przed nawracającymi napadami zapalenia stawów, w zaawansowanym stadium choroby.

Nieprawidłowości neurologiczne rozwijają się u około 15 procent pacjentów w ciągu tygodni lub miesięcy rumienia wędrującego (przed pojawieniem się zapalenia stawów). Zwykle trwają wiele miesięcy i całkowicie ustępują. Najczęstsze to limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Również zapalenie nerwu czaszkowego (zwłaszcza porażenie Bella, które może być obustronne) oraz radikuloneuropatie czuciowe lub motoryczne, pojedynczo lub w połączeniu.

Nieprawidłowości mięśnia sercowego występują u około 8 procent pacjentów w ciągu kilku tygodni po wystąpieniu rumienia wędrującego. Obejmują one zmienne stopnie bloku przedsionkowo-komorowego (stopień 1, okres Wenckebacha lub stopień 3). Rzadziej zapalenie mięśnia sercowego z bólem w klatce piersiowej, zmniejszony margines wyrzutu i powiększenie serca.

Borelioza objawy neurologiczne leczenie

Wielu klientów zastanawia się jakie borelioza ujawnia objawy neurologiczne i jak wygląda jej leczenie. Warto skorzystać w przypadku zachorowania z metod, które szeroko opisujemy na naszej stronie i które oferuje nasza klinika. Nie należy lekceważyć tego zagadnienia, ponieważ choroba może odezwać się po długim czasie.

W nieleczonej boreliozie późne stadium rozpoczyna się od okresu kilku miesięcy do kilku lat po początkowej infekcji. Zapalenie stawów rozwija się u około 60 procent pacjentów w ciągu kilku miesięcy. Czasem mijają dwa lata po wystąpieniu choroby (określanej jako pierwotny rumień wędrujący). Okresowy obrzęk i ból kilku dużych stawów, zwłaszcza kolan, zwykle powracają w ciągu kilku lat. Dotknięte kolana zwykle puchną znacznie bardziej niż bolą; często są gorące, ale rzadko się rumienią. Mogą tworzyć się i wybuchać cysty Bakera. Złe samopoczucie, zmęczenie i łagodna gorączka poprzedzają lub towarzyszą napadom zapalenia stawów. U około 10 procent pacjentów zajęcie kolana jest przewlekłe – utrzymuje się przez około 6 miesięcy.

Inne późne zdarzenia (kilka lat po wystąpieniu) obejmują wrażliwe na antybiotyki zmiany skórne (zanikowe przewlekłe zapalenie akrodermii) i przewlekłą chorobę OUN, polineuropatię lub łagodną encefalopatię z zaburzeniami nastroju, pamięci i snu.