Borelioza badania laboratoryjne
Borelioza to choroba, której wykrycie umożliwiają badania laboratoryjne. Rozpoznanie powinno być oparte na dwuetapowej diagnostyce serologicznej. Kompleksowe badanie ma na celu zdiagnozowanie zakażenia i ocenę skuteczności szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, a także diagnozowanie ogólnoustrojowej boreliozy odkleszczowej. Test immunoenzymatyczny opiera się na pobraniu krwi żylnej pacjenta.
Kleszczowe zapalenie mózgu jest wirusową, naturalną, ogniskową chorobą zakaźną, charakteryzującą się dominującym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Czynnikiem sprawczym jest wirus zawierający RNA, należący do rodzaju Flavivirus z rodziny Togaviridae, grupy Arboviruses. Infekcja ma charakter sezonowy (wiosenno-letni) i jest przenoszona głównie w wyniku ukąszenia przez kleszcza, a także drogą pokarmową poprzez zakażone surowe mleko krów i kóz. Okres inkubacji choroby trwa od 3 do 21 dni, średnio 10-14 dni. Objawy kliniczne są zróżnicowane. W zależności od nasilenia zaburzeń neurologicznych, wyróżnia się następujące postacie choroby: gorączkowe, oponowe, oponowo-mózgowe, oponowo-mózgowo-rdzeniowe oraz poliradiculoneuritic, dwufalowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Pod względem ciężkości, zakażenie może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie, co wpływa na czas trwania choroby, nasilenie objawów klinicznych i wynik choroby. Możliwe jest długotrwałe przenoszenie wirusów w postaci utajonej, trwałej lub przewlekłej infekcji.
Borelioza badania krwi kiedy?
Podejrzenie boreliozy powinny potwierdzić lub wykluczyć badania krwi, ale kiedy je wykonać? Rozpoznanie kleszczowego zapalenia mózgu opiera się na kompleksie danych epidemiologicznych i klinicznych, wynikach zmian parametrów laboratoryjnych. W analizie klinicznej krwi w ostrym okresie choroby można zauważyć leukocytozę z bezwzględnym i względnym wzrostem liczby neutrofili. Zwiększa się również szybkość sedymentacji erytrocytów, a w analizie moczu można zaobserwować przemijający białkomocz.
W serologicznej diagnostyce laboratoryjnej tej choroby wykorzystuje się głównie wykrywanie swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu. Obecnie do oznaczania przeciwciał klasy IgM i IgG stosuje się metodę enzymatycznego oznaczenia immunosorbentu. Te specyficzne immunoglobuliny wytwarza układ odpornościowy w odpowiedzi na infekcję wirusem kleszczowego zapalenia mózgu lub szczepienie przeciwko temu patogenowi. W diagnostyce serologicznej istotne jest określenie wzrostu miana swoistych przeciwciał w sparowanych surowicach krwi pobranych w pierwszych dniach choroby i 2-3 tygodnie po jej wystąpieniu. Przeciwciała IgM pojawiają się jednocześnie z pierwszymi objawami choroby, osiągając maksymalny poziom po 3,5-4,5 tyg. Od momentu zakażenia, a następnie stopniowo zmniejszając się w ciągu kilku miesięcy. Swoiste przeciwciała IgG pojawiają się we krwi tydzień po wystąpieniu pierwszych objawów, osiągają maksimum w 1,5-2.
Jakie badanie na boreliozę?
Jakie badanie na boreliozę należy wykonać? Ogólnoustrojowa borelioza przenoszona przez kleszcze lub borelioza jest naturalną, ogniskową chorobą przenoszoną przez wektory, wywoływaną przez bakterie Gram-ujemne ruchome Borrelia burgdorferi z rodziny Spirochaetaceae. Infekcja u ludzi może wystąpić po ukąszeniach kleszczy ixodid, zaszczepienie borrelii śliną kleszcza. Możliwe jest przezłożyskowe przeniesienie patogenu z matki na płód. Najczęściej infekcja występuje w okresie wiosenno-letnim aktywności kleszczy. Okres inkubacji choroby może trwać od 3 do 32 dni, według niektórych autorów do 60 dni. Borelioza odkleszczowa ma różne objawy kliniczne: gorączkę, zatrucie, bóle głowy, rozległy rumień „migrujący” w miejscu kontaktu kleszcza ze skórą pacjenta, regionalne zapalenie węzłów chłonnych. Wraz z postępem choroby, jej powikłaniami i przedwczesnym rozpoczęciem leczenia mogą rozwinąć się takie zaburzenia, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, uszkodzenie serca i oczu, nawracające i / lub przewlekłe zapalenie stawów.
Rozpoznanie choroby opiera się na danych z historii epidemiologicznej, określonych objawach klinicznych oraz na ocenie danych laboratoryjnych. Szczególną rolę odgrywa specyficzna diagnostyka laboratoryjna w przypadku nietypowego obrazu trwającej infekcji i wolnych od rumienia postaci choroby. W tym przypadku do identyfikacji DNA patogenu Borrelia burgdorferi oraz diagnostyki serologicznej wykorzystuje się metodę łańcuchowej reakcji polimerazy.
Diagnostyka serologiczna
Diagnostyka serologiczna jest obecnie szeroko rozpowszechniona. Ma na celu określenie obecności i stężenia swoistych przeciwciał klasy IgM i IgG dla czynnika wywołującego układową boreliozę odkleszczową. W przypadku stosowania metody enzymatycznego testu immunosorbcyjnego, wzrost miana swoistych przeciwciał w sparowanych surowicach ma wartość diagnostyczną. Należy zauważyć, że przeciwciała klasy IgM pojawiają się przy pierwszych objawach choroby. Lecz ich liczba rośnie stosunkowo wolno, osiągając maksimum po 2-3 tygodniach, a następnie maleje. Przeciwciała klasy IgG wykrywa się kilka tygodni po zakażeniu. Maksymalny poziom osiągany jest po 4-6 miesiącach. Zatem przeciwciała IgM wskazują na niedawną infekcję, a przeciwciała IgG są odpowiednie do późniejszej diagnozy. Również oznaczenie poziomu przeciwciał IgG służy do monitorowania skuteczności terapii przeciw boreliozie przenoszonej przez kleszcze.
Najskuteczniejsze badanie na boreliozę jak się przygotować?
Najskuteczniejsze badanie na boreliozę – borelioza badania – szybko rozwieje nasze wątpliwości, ale jak się przygotować do niego? Nie pal tytoniu przez 30 minut przed badaniem.
Do czego służą badania? Do kompleksowej diagnostyki laboratoryjnej odkleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy odkleszczowej; w celu potwierdzenia obecnego lub przebytego kleszczowego zapalenia mózgu; jak również w celu oceny skuteczności szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu; oceny skuteczności terapii przeciw boreliozie przenoszonej przez kleszcze czy do diagnostyki różnicowej zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.
Badanie należy wykonać jeśli podejrzewasz obecne lub przebyte kleszczowe zapalenie mózgu, podczas szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu; z objawami klinicznymi i podejrzeniem boreliozy przenoszonej przez kleszcze (choroba z Lyme); w przypadku wykrycia lub podejrzenia ukąszenia przez kleszcza lub podczas kompleksowego badania w szpitalu zakaźnym.
Borelioza badania cena
Borelioza i badania z nią związane mogą przynieść wiele odpowiedzi o stanie naszego zdrowia. Ale jaka jest cena za taką usługę? Wiele zależy od danej kliniki, dlatego najlepiej zaczerpnąć wiedzy u samego źródła, dzwoniąc lub zmierzając bezpośrednio do siedziby lecznicy. Jeśli wykryta zostanie w Państwa organizmie borelioza, to zachęcamy do leczenia z wykorzystaniem dostępnego u nas biorezonansu.