Czy masz problem z alergią? Alergia (uczulenie, nadwrażliwość) we współczesnym świecie uznawana jest za najczęściej występujące schorzenie. Obecnie trudno jest znaleźć kogoś, kto w swoim otoczeniu nie ma choćby jednej osoby borykającej się z alergią.
Czym jest alergia? Alergia jest reakcją tkanek na kontakt z alergenem. Reakcja alergiczna ma różną postać, w zależności od tego, którego narządu dotyka i jaką drogą alergen dostaje się do organizmu.
Alergeny znajdujące się w powietrzu powodują najczęściej objawy ze strony dróg oddechowych – nosa i oskrzeli. Alergeny zawarte w pokarmie mogą wywoływać objawy ze strony układu pokarmowego, ale także skóry, a nawet oskrzeli. Substancje stykające się ze skórą powodują najczęściej wysypkę zwaną pokrzywką. Alergenem uczulającym może okazać się niemal każda substancja w otaczającym człowieka środowisku. Większa część chorób alergicznych ma charakter przewlekły i wymaga systematycznego leczenia.
Badania wykazują, że aż ok. 40% społeczeństwa polskiego ma alergię! Szokujący jest fakt, że aż 60% dzieci cierpi z powodu różnego rodzaju uczuleń zarówno pokarmowych, kontaktowych jak i wziewnych. Ryzyko wystąpienia uczulenia wzrasta o 40% jeśli u jednego rodzica występowały objawy alergiczne, natomiast w przypadku występowania objawów alergicznych u obojga rodziców ryzyko to wzrasta do 60%.
Jakie są najczęstsze objawy alergii?
- nos – katar sienny, kichanie, wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa
- oczy – pieczenie i swędzenie spojówek oraz łzawienie w słoneczny dzień
- drogi oddechowe – skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, świsty, czasami pełnoobjawowy atak astmy
- uszy – uczucie pełności, osłabione słyszenie z powodu niedrożnej trąbki Eustachiusza
- skóra – wysypki, pokrzywka, egzema
- głowa – bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia i ociężałości
Reakcję alergiczną może wywołać także słońce, zimno, suche powietrze. Objawami są czerwone plamy i krosty, sucha skóra z charakterystycznym uczuciem jej ściągnięcia.
Uwaga! Nie wolno ignorować powyższych objawów wskazujących na istnienie alergii, gdyż mogą one doprowadzić do następujących chorób:
- atopowego zapalenia skóry,
- poważnych alergii pokarmowych powiązanych z uszkodzeniem jelit,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- chronicznego zapalenia spojówek,
- pokrzywki,
- chronicznego kataru siennego.
Czy jest sposób na szybkie i niedrogie sprawdzenie czy masz alergię i na jaki alergeny?
Tak – rozwiązaniem problemu alergików są testy alergiczne biorezonansem.
W gabinecie Nova Vita wykonujemy biorezonansową diagnostykę alergii. Jest to bezinwazyjna (bez nakłuwania skóry) i bezbolesna metoda, która nie przynosi skutków ubocznych i może być wykonywana już u bardzo małych dzieci, a nawet niemowląt. Testy trwają około 40 minut, a ich wyniki znane są od razu. Wykonujemy testy na wykrycie prawie każdej alergii!
Posiadamy próbki około 500 alergenów:
- pokarmowych,
- kontaktowych,
- wziewnych naturalnych,
- wziewnych syntetycznych,
- pyłków,
- grzybów.
Istnieje także możliwość testowania indywidualnie dostarczonych substancji, na które istnieje ryzyko alergii, np.: detergentów, kosmetyków, wypełnień kołder i poduszek, kurzu, czy nawet sierści psa, kota, królika.
Jak wygląda test alergiczny na Bicom Optima?
Standardowa wizyta zaczyna się od testu podstawowego który zwiera około 100 podstawowych alergenów, jakie występują w naszym codziennym otoczeniu. Biorezonansowe testy alergiczne wykonujemy bez użycia igieł, nie stosuje się nakłuwania i pobierania krwi ani nie narusza się ciągłości skóry. Wykonujemy je za pomocą punktoskopu podłączonego do aparatu Bicom.
Jak wygląda test alergiczny – badanie punktoskopem?
Jego ultraczułą końcówkę przykładamy do punktu akupunkturowego na dłoni pacjenta. Rezultaty testu znane są od razu, dzięki wskazaniom aparatu Bicom, a testowana osoba otrzymuje wydruk z zaznaczonymi alergenami, na które reaguje organizm.
Jeżeli test podstawowy wykazuje alergię na większą ilość próbek danej grupy alergenów zaleczmy na kolejnych przeprowadzenie kolejnych rozszerzonych i uszczegółowionych testów. Dodatkowe rozszerzone palety alergenów po około 100 w palecie to: test alergii pokarmowych, test wziewny, test pyłkowy, test dodatków spożywczych i konserwantów, test alergii na metale.
Dlaczego warto wykonać testy alergiczne na Bicom Optima?
W gabinecie Nova Vita dzięki dużej ilości próbek alergenów, a także szybkości otrzymywanych wyników, jesteśmy w stanie bardzo szybko określić, który alergen wywołuje reakcję alergiczną u pacjenta, a następnie szybko usunąć alergię i zmniejszyć cierpienie pacjenta.
Ponadto Bicom Optima daje możliwość przetestowania próbki alergenu przyniesionej przez pacjenta. Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie, szczególnie gdy poszukujemy alergenów w otoczeniu pacjenta. Dzięki temu rodzice mogą sprawdzić czy nowy produkt, np. proszek do prania, płyn do kąpieli, kurz z własnego domu i wiele innych czynników nie uczula ich dziecka.
Wielokrotnie mamy przykłady błędnych interpretacji alergii (tzw. na oko) przez rodziców. Oto jeden z ostatnich przypadków:
Przychodzi matka z 10-letnią córką i mówi: Wydaje mi się, że dziecko ma alergię na kurz, bo codziennie rano strasznie kicha, ma załzawione oczy i katar. Generalnie jest alergikiem, śpi nawet pod kołdrą antyalergiczną, bo przecież naturalne pierze uczula. Objawy wzmagają się szczególnie wiosną.
Przeprowadzamy test. Wynik: alergia na pyłki brzozy i niewielkie wskazanie na włókna syntetyczne. Prosimy więc o przyniesienie na następną wizytę trochę wypełnienia poduszki i kołdry, pod którą śpi dziecko. Przy następnej wizycie co się okazuje? Silna alergia na włókna syntetyczne z poduszki antyalergicznej!
Naszym zaleceniem było, żeby powrócić do naturalnych pierzy (na które dziecko nie było uczulone), tzn. zmienić kołdrę i poduszkę. Tak skończyły się problemy dziewczynki z codziennym łzawieniem i swędzeniem oczu oraz silnym kichaniem.
Morał z tej i wielu innych historii pacjentów jest taki: lepiej sprawdzić niż zgadywać, bo często chcemy pomóc dziecku, a wychodzi odwrotnie. Na szczęście jest Bicom Optima i można szybko i bezboleśnie przeprowadzić test alergiczny. W testach mamy do dyspozycji ponad 500 alergenów, a także możemy sprawdzić substancje przyniesione przez Państwa. Gdy już wiemy co uczula to możemy podjąć odpowiednie działania.
Oto najczęstsze alergeny:
Alergeny wziewne:
- pleśnie Aspergillus,
- pleśnie Pencillinum,
- pleśnie Mucor,
- pleśnie Fusarium,
- pleśnie Alternaria,
- pleśnie Cladosporium,
- kurz, roztocze kurzu domowego, roztocze mączne,
- pierze gęsie i kacze,
- sierść, naskórek zwierząt,
- pyłki roślin,
- substancje zapachowe.
Alergeny kontaktowe:
- białko znajdujące się w ślinie lub moczu zwierząt,
- formaldehyd,
- tkaniny, w tym z wełny owczej,
- nikiel,
- jad owadów,
- leki i szczepionki,
- barwniki,
- kosmetyki,
- lateks,
- rozpuszczalniki, smary,
- pył budowlany- gipsowy, wapienny, cementowy.
Alergeny pokarmowe i spożywcze:
- białko mleka krowiego,
- pszenica,
- gluten,
- białko lub żółtko jaja kurzego,
- owoce np. truskawki,
- orzechy,
- owoce morza,
- dodatki spożywcze: barwniki, konserwanty, emulgatory.
Ile kosztuje test alergiczny?
Trzeba by raczej zadać pytanie: ile czasu, energii i pieniędzy kosztuje brak wiedzy o stanie swojego zdrowia? Jakie są koszty leczenia: astmy, atopowego zapalenia skóry, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, chronicznego zapalenia spojówek i wielu innych chorób mogących powstać na skutek nie leczonej alergii. Pamiętaj! Lepiej zapobiegać niż leczyć – leczenie jest zawsze droższe.
Do wyboru mamy ponda 500 alergenów! Alergia to już nie problem. Po wykonaniu testów alergicznych możemy przeprowadzić terapię usuwania alergii
Rodzaje alergii:
Występowaniu alergii pokarmowej sprzyja „zanieczyszczenie” żywności dodatkami chemicznymi, „ulepszającymi” jej jakość i trwałość, czyli konserwantami, a także spulchniaczami (np. pieczywa).
Alergia pokarmowa jest to nadmierna reakcja immunologiczna organizmu, powodująca szereg różnych objawów po spożyciu pokarmu, na który dana osoba jest uczulona. Układ odpornościowy zaczyna traktować alergizujący pokarm jak wroga, którego należy zniszczyć.
Alergia pokarmowa najczęściej jest wywołana przez następujące pokarmy:
- mąkę pszenną
- pomidory
- mleko
- orzeszki ziemne
- marchew
- fasolę
- seler
- groch
- soję
- soczewicę
- orzechy laskowe
- orzechy kokosowe
- brzoskwinie
- migdały
- proszek do pieczenia
- barwniki azowe m,in.: E102, E104, E110, E122, E124, E129
- białko jaja
- ryby
- mleko krowie
- białka zbóż
- wołowinę
- skorupiaki
- musztardę
- owoce cytrusowe
- czekoladę
- kakao
Objawy alergii pokarmowej:
- alergiczne zapalenie jamy ustnej,
- refluks przełykowy,
- bóle w nadbrzuszu i wymioty,
- ostre zaburzenia jelitowe, biegunki,
- alergiczny nieżyt nosa,
- nieżyt krtani,
- astmę,
- zmiany skórne (rumienie, grudki, pokrzywkę, lakierowane policzki),
- atopowe zapalenie skóry,
- wstrząs anafilaktyczny,
- migreny,
- ogólne zmęczenie i nadmierna senność.
Diagnostyka biorezonansowa daje nam możliwość precyzyjnego diagnozowania alergii pokarmowych, także tych dla których nie istnieją laboratoryjne ani kontaktowe testy mogące stwierdzić takie alergie.
Niektórych alergenów nie można zdiagnozować metodami laboratoryjnymi, ale jest to w pełni możliwe za pomocą aparatu Bicom Optima.
Testy przeprowadzone w naszym Gabinecie pozwolą stwierdzić, czy cierpisz na alergię, a jeżeli tak, to na jakie alergeny jesteś uczulony. Prawidłowe zdiagnozowanie alergii uchroni Cię w przyszłości przed astmą.
Najczęściej występujące alergie to uczulenia na alergeny wziewne, głównie pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, zarodniki pleśni, a także sierść i naskórek zwierząt. Problem alergii wziewnej dotyczy najczęściej mieszkańców dużych miast, ponieważ skażenie powietrza związkami azotu i siarki osłabia nasz system immunologiczny, a ponadto drażni błonę śluzową dróg oddechowych ułatwiając przenikanie alergenów do błony śluzowej nosa, spojówek czy oskrzeli.
W polskich warunkach klimatycznych alergeny pyłkowe pojawiają się na przedwiośniu, a znikają dopiero jesienią. Niestety jesień i zima nie zawsze przynoszą ulgę alergikom, bo zamknięte okna i włączone kaloryfery uaktywniają z kolei roztocza kurzu domowego.
Objawy alergii wziewnej są następujące:
- katar – intensywna wydzielina z nosa a zarazem uczucie zatkania, świąd i napady kichania, a także problemy z koncentracją i bóle głowy,
- zapalenie spojówek – łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd oczu,
- kaszel – suchy i męczący, nasilający się nad ranem i w nocy, przy braku objawów typowych dla przeziębienia.
Atopowe zapalenie skóry (AZS), tak zwana skaza białkowa, to przewlekła zapalna choroba skóry.
Schorzenie to towarzyszy najczęściej innym chorobom atopowym tj., astma oskrzelowa, katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. Najczęściej związana jest z pokarmową reakcją alergiczną współistniejącą z infekcją grzybiczą organizmu (kandydozą-candidą) chociaż w patogenezie AZS biorą również udział alergeny powietrzno-pochodne: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, a także alergeny pyłków roślin.
Atopowe zapalenie skóry rozwija się najczęściej u niemowląt lub małych dzieci. Występuje ono z różnym nasileniem, stale lub sezonowo, co jest zależne od danego organizmu, środowiska w jakim się znajduje oraz diety.
U osób dorosłych symptomy AZS mogą różnić się od objawów tej choroby u dzieci. U dorosłych pacjentów zwykle obecne są zmiany w zgięciach kolanowych, łokciowych, a także u nasady szyi. Zmiany chorobowe, tj. nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne mogą pokrywać znaczną część ciała, ale najczęściej szczególnie wyraźne są na szyi i twarzy. Skóra może intensywnie się łuszczyć, a zmiany mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym lub grzybiczym.
Według danych szacunkowych atopowe zapalenie skóry dotyka około 20% populacji.
Medycyna konwencjonalna nie znalazła jeszcze lekarstwa na to schorzenie, uważa AZS za chorobę przewlekłą i nieuleczalną. Zalecane jest stosowanie kosmetyków mających za zadanie zminimalizować objawy, a w ciężkich przypadkach przepisywane są maści sterydowe, zalecana jest dieta i uciążliwe dolegliwości są jedynie „zaleczane”, aż do następnego nasilenia się choroby.
Nie jest jednak prawdą, że AZS – skaza białkowa, jest nieuleczalna.
Jest to właśnie jeden z tych obszarów, gdzie medycyna niekonwencjonalna ma przewagę nad medycyną akademicką, podobnie jak z astmą czy diagnostyką i likwidowaniem alergii.
Jeżeli w przebiegu atopowego zapalenia skóry występuje alergia, na któryś z alergenów centralnych, np. mleko krowie, wówczas terapia likwidująca alergię musi być poprzedzona całkowitym unikaniem alergenu przed jej rozpoczęciem i w trakcie odczulania. Alergia na mleko krowie i produkty mleczne u dzieci, która jest najczęstszą przyczyną skazy białkowej, jest możliwa do usunięcia, ale terapia ta wymaga kilku zabiegów oraz przygotowania odpowiedniej diety, która musi być ściśle przestrzegana.
Odczulanie – likwidowanie alergii
Czy jest sposób na szybkie usunięcie alergii? Tak, rozwiązaniem problemu alergików jest Terapia Biorezonansowa, która jest znakomitą metodą usuwania alergii. Jest to bezinwazyjna i bezbolesna metoda, która nie przynosi skutków ubocznych i może być wykonywana już u bardzo małych dzieci, a nawet niemowląt.
Posiadamy próbki około 500 alergenów:
- pokarmowych,
- kontaktowych,
- wziewnych naturalnych
- wziewnych syntetycznych,
- pyłków,
- grzybów.
Istnieje także możliwość odczulania indywidualnie dostarczonych substancji, na które pacjent ma alergię np.: detergenty, kosmetyki, kurzu, czy nawet sierści psa, kota, królika.
Oto najczęstsze alergeny usuwane w gabinecie Nova Vita:
Alergeny wziewne:
- pleśnie Aspergillus,
- pleśnie Pencillinum,
- pleśnie Mucor,
- pleśnie Fusarium,
- pleśnie Alternaria,
- pleśnie Cladosporium,
- kurz, roztocze kurzu domowego, roztocze mączne,
- pierze gęsie i kacze,
- sierść, naskórek zwierząt,
- pyłki roślin,
- substancje zapachowe.
Alergeny kontaktowe:
- białko znajdujące się w ślinie lub moczu zwierząt,
- formaldehyd,
- tkaniny, w tym z wełny owczej,
- nikiel,
- jad owadów,
- leki i szczepionki,
- barwniki,
- kosmetyki,
- lateks,
- rozpuszczalniki, smary,
- pył budowlany – gipsowy, wapienny, cementowy.
Alergeny pokarmowe i spożywcze:
- białko mleka krowiego,
- pszenica,
- gluten,
- białko lub żółtko jaja kurzego,
- owoce np. truskawki,
- orzechy,
- owoce morza,
- dodatki spożywcze: barwniki, konserwanty, emulgatory.
Jak wygląda odczulanie na Bicom Optima?
Terapia przeciw alergii odbywa się etapami. W czasie jednej wizyty, która trwa kilkanaście minut odczulany jest jeden odrębny alergen. W niektórych przypadkach podczas jednej wizyty, możliwe jest odczulenie dwóch alergenów, ale nie mogą one być ze sobą spokrewnione biologicznie czy chemicznie. Likwidacja alergii na dany alergen możliwa jest już podczas jednej wizyty. Po upływie roku warto sprawdzić, czy reakcja alergiczna na dany alergen nie wróciła i w razie konieczności powtórzyć odczulanie.
Wyjątek stanowią alergie przewlekłe, tzw. centralne na mleko, pszenicę, gluten, jaja, a także alergie na roztocza kurzu domowego, grzyby np. candidę czy metale ciężkie, które wymagają zwykle trzech terapii odczulających w celu całkowitej likwidacji alergii. Warto wiedzieć również to, że podczas odczulania alergii przewlekłej czyli centralnej niezbędne jest unikanie kontaktu z alergenem w trakcie trwania terapii, ale także przez okres 2-3 tygodni po jej zakończeniu.
Istotną zaletą terapii aparatem Bicom Optima jest bezbolesne odczulanie na dany alergen, bez podawania jakichkolwiek substancji.
Zasady prawidłowo przeprowadzonej terapii odczulającej:
- minimum tygodniowy okres karencji bez leków przeciw-histaminowych,
- testy komputerowe,
- znalezienie alergenów centralnych do których należą: mleko krowie, pszenica, jajka, kurz domowy, pleśnie,
- odczulanie na pyłki przeprowadza się zgodnie z kalendarzem kwitnień lub w okresie jesienno-zimowym,
- minimum 3 tygodniowy okres całkowitej karencji po odczulaniu na mleko krowie, pszenicę, białko i żółtko, 2 lub 3-krotne odczulenie na kurz i wyżej wymienione alergeny, odczulenie jednokrotne na pozostałe alergeny.
Aby odczulić alergię watro wiedzieć na jakie alergeny reaguje nasz organizm. Zapraszamy do wykonania testów alergicznych metodą biorezonansu.